Omor la închisoarea din Bălţi

Un deţinut al Penitenciarului din Bălţi a fost bătut până la moarte de colegul său de celulă. Potrivit procurorilor, în septembrie 2011, între doi condamnaţi din aceeaşi celulă s-a iscat un conflict. Agresorul l-a luat la bătaie pe colegul său pe motiv că ultimul ar fi informatorul administraţiei, din care cauză celula este verificată frecvent.

Cearta dintre cei doi a luat amploare, iar victima a fost bătută cu cruzime până a decedat. În dimineaţa următoare corpul neînsufleţit al bărbatului a fost găsit de administraţie. Agresorul în vârstă de 24 ani era deţinut în penitenciar pentru comiterea vătămărilor intenţionate grave şi huliganism

Prin sentinţa Judecătoriei Bălţi, deţinutul a fost recunoscut culpabil de comiterea omorului intenţionat şi condamnat la 16 ani de închisoare, iar prin cumul de sentinţe acestuia i-a fost stabilită pedeapsa definitivă de 18 ani închisoare.

Sursa: zdg.md

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *